Storägaren Lackarebäck Holding har under dagen rapporterat två insynsaffärer och ökat innehavet med 3 409 B-aktier i fastighetsbolaget Slottsviken. Den totala köpesumman uppgår till 140 923 kronor med ett genomsnittspris på 41,34 kronor per aktie. Affärerna genomfördes på Spotlight. Det framgår av Finansinspektionens insynsregister." /> Storägaren Lackarebäck gör ett mindre aktieköp i Slottsviken
Storägaren Lackarebäck gör ett mindre aktieköp i Slottsviken
Bildkälla: Stockfoto

Storägaren Lackarebäck gör ett mindre aktieköp i Slottsviken

Storägaren Lackarebäck Holding har under dagen rapporterat två insynsaffärer och ökat innehavet med 3 409 B-aktier i fastighetsbolaget Slottsviken. Den totala köpesumman uppgår till 140 923 kronor med ett genomsnittspris på 41,34 kronor per aktie. Affärerna genomfördes på Spotlight. Det framgår av Finansinspektionens insynsregister.

Lackarebäck är närstående Slottsvikens vd Jakob Österberg och styrelseordförande Fredrik Österberg. Enligt ägardatatjänsten Holdings äger Lackarebäck Holding efter affären 40,56 procent av kapitalet.
Börsvärldens nyhetsbrev