I SAMARBETE MED HARM REDUCTION GROUP Intervju med Marius Arnesen, vd för Harm Reduction Group
Bildkälla: Harm Reduction Group

Intervju med Marius Arnesen, vd för Harm Reduction Group

#femsnabba Harm Reduction Group är idag Nordens snabbaste växande koncern inom segmentet tobaksfria produkter. Ett segment som växer snabbt och marknaden för e-cigaretter beräknas endast i Sverige uppgå till 2 miljarder redan år 2025. Bolaget har ökat närmare 50% årligen och strategin för ökad tillväxt är genom väldokumenterade strategiska förvärv. Läs om deras visioner om en tobaksfri värld och samtidigt som de alltid strävar efter att skapa mervärde för sina aktieägare.

1. Kan du börja med att berätta lite kort om Harm Reduction Group?

- Vi var ett bolag som väldigt tidigt såg nyttan med New Generation Products som e-cigaretter. Redan 2013 såg vi fördelarna med alternativa produkter till tobak. Idag har vi 15 st exklusiva avtal som täcker rökfria produkter samt att vi har vårt egna varumärke Norse. Vår distribution sker genom våra 22 st egna fysiska butiker, 11 st onlinebutiker och över 700 butiker genom våra retailkanaler. Vi har sedan starten arbetat efter en vision som är: A life without tobacco. Ett högt uppsatt mål och vision, men något vi fortsätter sträva mot.

2. Sedan företaget grundades har ni i snitt ökat er omsättningen med närmare 50% – årligen. Vilka faktorer är det som driver den tillväxten?

- Vi har strävat efter att växa organiskt samt genom strategiska förvärv. Vi tittar nu framöver på fler förvärv både i Norden och i Europa, syftet är nå synergieffekter men också öka våra marknadsandelar. Men förvärv är bara en del av anledningen till vår tillväxt, en annan väldigt viktig faktor har varit vårt stora fokus på högkvalitativa produkter till ett konkurrenskraftigt pris. Vi kommer fortsätta vara ett tillväxtföretag och vi arbetar inom ett segment som hela tiden tar andelar från tobaksindustrin.

3. I juni kommunicerade ni ut ett avtal med DAGAB som är en av Sveriges största återförsäljare, har leveransen till dem börjat och i sådana fall hur stor potential ser ni i den affären?

- Ja, leveransen till de har börjat och vi ser en väldigt stor potential i affären. Överenskommelsen med DAGAB var en väldigt viktigt del för att förstärka vår position inom detaljhandelsmarknaden. Vi bedömer den totala försäljningsvolymen inom e-cigaretter från DAGAB till 300 milj per år, där vi är en av 3 st aktörer. Och vi ser just nu att efterfrågan på tobaksfria produkter är väldigt stor och bara fortsätter öka.

4. Det är inte ovanligt att tro att tobak och nikotin är samma sak - vad är det för skillnad egentligen?

- Tobak eller nikotinprodukter är två helt olika saker. Tobaksprodukter är väldigt skadligt för människan och forskning visar tydligt på stora hälsorisker med tobak. Vi vill kunna få folk att använda ett betydligt mindre riskfyllt alternativ till skadliga tobaksprodukter. Idag beräknas det att över 1 miljarder människor röker. Det är väldigt stora siffror. Jag vet att det är svårt att sluta röka, men kan våra alternativa produkter öka chansen att hålla sig tobaksfri så har vi lyckats en bra bit på vägen mot en tobaksfri värld.

5. Varför borde investerare titta närmare på HRG som en potentiell investering?

- Vi ser en fortsatt väldigt stor ökad efterfrågan inom detaljhandelssektorn och marknaden för e-cigaretter i Sverige kommer uppgå till ca 2 miljarder kronor år 2025. Vi har idag cirka 27% av e-cigaretts marknaden i Sverige. Jag är övertygad om att vi har starka möjligheter att behålla våra marknadsandelar i framtiden detta pga vår starka position inom retail men även vårt tydliga fokus på kvalitativa produkter. Vi är idag börsnoterade på Spotlight Market under namnet NOHARM. Och att vi är det enda bolag som finns att investera i där tobaksfria produkter är kärnverksamheten gör förhoppningsvis att vårt bolag är intressant för investerare.

Det här är en sponsrad artikel framtagen i samarbete med Harm Reduction Group . Sponsrade inlägg är en del av Börsvärldens annonserbjudande. Om du med anledning av våra sponsrade inlägg önskar att komma i kontakt med oss, vänligen skriv till IR@borsvarlden.com.

Börsvärldens nyhetsbrev