Prenumerera på Börsvärldens nyhetsbrev!
Nyheter, eventinbjudningar och erbjudanden från samarbetspartners – direkt till din inkorg.
Jag samtycker till att skriva upp min e-postadress för att få regelbundna nyhetsbrev som också innehåller annonser.
Vi delar inte med oss av din e-post till andra. Du kommer att få nyhetsbrev tills du inte längre önskar det. Du har rätt att återkalla ditt samtycke när som helst genom att avregistrera din e-post eller kontakta oss på info@borsvarlden.com. Mer information om hur dina personuppgifter behandlas och vilka rättigheter du har finns i Dataskyddspolicyn, särskilt under “Vad du samtycker till”.
Prenumerationen är helt kostnadsfri och kan när som helst avslutas.
Branschfonden AuAg Silver Bullet har blivit godkänd för handel i Norge. Det skriver fondhotellet AIFM Group i ett pressmeddelande.
Finwire / Börsvärlden
18 Sep
FTGF ClearBridge US Value Fund ökade 4,49 procent i augusti - nyinvesterat i TG Therapeutics, Becton, Dickinson and Company samt Alphabet
Franklin India Fund minskade 1,40 procent i augusti - nya tullar skapade motvind
Franklin US Opportunities minskade 0,08 procent i augusti - stabil utveckling i USA
Franklin Technology ökade 0,33 procent i augusti - relativavkastningen tyngdes av undervikten i Apple
Jupiter Merian Global Equity Absolute Return Fund ökade 0,9 procent i augusti - fyra av fem strategier bidrog positivt
Jupiter Dynamic Bond ökade 0,4 procent i augusti - gynnades av statsobligationer på utvecklade marknader
Jupiter Strategic Absolute Return Bond Fund ökade 1,0 procent i augusti - minskat inflationsskydd
DNB Renewable Energy ökade 0,06 procent i augusti - negativ utveckling för Ørsted
Adani-bolag stiger efter att regulator avvisat delar av Hindenburgs anklagelser
Nvidia har gjort en 'acquihire' av Enfabrica i affär värd 900 miljoner dollar - CNBC
Klart: Finska staten börsnoterar Posti i Helsingfors
Byggklimatet i Tyskland försvagas igen - Ifo
Trump uppges ha stoppat militärt bistånd till Taiwan - WP
Crowdstrike steg efter starka prognoser
Zijin Gold på väg mot miljardnotering i Hongkong
Hedgefondsprofilen Tepper varnar för för många räntesänkningar - CNBC
Vi delar inte med oss av din e-post till andra. Du kommer att få nyhetsbrev tills du inte längre önskar det. Du har rätt att återkalla ditt samtycke när som helst genom att avregistrera din e-post eller kontakta oss på info@borsvarlden.com. Mer information om hur dina personuppgifter behandlas och vilka rättigheter du har finns i Dataskyddspolicyn, särskilt under “Vad du samtycker till“.
LÄS MER
Vend Marketplaces säljer Lendo Group för en miljard norska kronor
Sivers Semiconductors gör riktad nyemission till 11,7 procents rabatt