BoJ-hök varnar för inflationsrisker i Japan, kan behöva bli mer 'beslutsamma' kring höjningar
Bildkälla: Stockfoto

BoJ-hök varnar för inflationsrisker i Japan, kan behöva bli mer 'beslutsamma' kring höjningar

Bank of Japan kan behöva höja styrräntan "beslutsamt" för att hantera inflationsrisker, även om osäkerheten kring USA:s tullar kvarstår. Det uppger BoJ-höken Naoki Tamura, rapporterar Reuters.

Tamura underströk behovet av ett sådant agerande på grund av att inflationen hade ökat i en snabbare takt än vad han prognostiserat vid BoJ:s möte i början av maj.

"Om riskerna för stigande inflation ökar kan BoJ behöva agera beslutsamt som en väktare av prisstabilitet", sade Tamura vid en presskonferens.

BoJ-guvernören Kazuo Ueda anser däremot att räntehöjningarna bör pausas till följd av den extremt höga osäkerheten kring USA:s tullpolitik. Japan är en stor exportnation med en betydande del av marknaden i USA.

I de nuvarande prognoserna från maj räknar BoJ med att den underliggande inflationen kommer att stagnera under en tid innan den åter accelererar till nivåer som är förenliga med prismålet under den senare hälften av den treåriga prognosperioden fram till räkenskapsåret 2027.

Bank of Japan lämnade styrräntan oförändrad på 0,50 procent vid sitt senaste räntebesked den 17 juni, vilket var i linje med förväntningar.
Börsvärldens nyhetsbrev