Prenumerera på Börsvärldens nyhetsbrev!
Nyheter, eventinbjudningar och erbjudanden från samarbetspartners – direkt till din inkorg.
Jag samtycker till att skriva upp min e-postadress för att få regelbundna nyhetsbrev som också innehåller annonser.
Vi delar inte med oss av din e-post till andra. Du kommer att få nyhetsbrev tills du inte längre önskar det. Du har rätt att återkalla ditt samtycke när som helst genom att avregistrera din e-post eller kontakta oss på info@borsvarlden.com. Mer information om hur dina personuppgifter behandlas och vilka rättigheter du har finns i Dataskyddspolicyn, särskilt under “Vad du samtycker till”.
Prenumerationen är helt kostnadsfri och kan när som helst avslutas.
Förhandlingarna kring svenska batteritillverkaren Northvolts storvarsel är nu klara och över 800 kommer att få lämna bolaget. Det rapporterar SVT.
Finwire / Börsvärlden
14:39
Eolus och Dala Vind säljer vindkraftsprojekt Fageråsen till OX2
14:24
Google investerar i italienska Energy Dome - tecknar avtal om koldioxidfri energilagring
14:23
CTEK:s operativa chef har sålt aktier för 152 000 kronor
14:17
Källor: OpenAI väntas lansera GPT-5 i augusti - The Verge
13:59
Tesla toppar kinesiskt test av självkörande teknik - slår BYD, Huawei och Xiaomi
13:49
TSMC skjuter upp start för ny japansk fabrik till 2029 - haft trafikproblem
13:28
Meta upphör med politisk reklam i EU från oktober på grund av nya regler
12:50
Källor: Talktalk säkrat kapitalinjektion på 100 miljoner pund och sålt verksamheter för 50 miljoner - Sky News
AlzeCures företrädesemission övertecknad – tillförs totalt 58,5 MSEK
EU varnar Spanien för beroende av Huawei - FT
Orderingången av varaktiga varor i USA sjönk mindre än väntat i månadstakt i juni
Fredagens aktierekommendationer i översikt
Guldproducenten Newmonts resultat bättre än väntat
Vi delar inte med oss av din e-post till andra. Du kommer att få nyhetsbrev tills du inte längre önskar det. Du har rätt att återkalla ditt samtycke när som helst genom att avregistrera din e-post eller kontakta oss på info@borsvarlden.com. Mer information om hur dina personuppgifter behandlas och vilka rättigheter du har finns i Dataskyddspolicyn, särskilt under “Vad du samtycker till“.
LÄS MER
Kommentar: Kan vara dags att säkra hem bra vinst i Loomis - Di
Trumps stöd oförändrat på 46 procent sedan april - WSJ
Sydkorea och USA planerar toppmöte inför tulldeadline 1 augusti - Yonhap
Globala handeln sjönk i månadstakt i maj
Strategy reser 2,8 miljarder dollar i nytt kapital för att investera i bitcoin - BN