Fortum ökar omsättning och rörelseresultat
Bildkälla: Stockfoto

Fortum ökar omsättning och rörelseresultat

Finländska energibolaget Fortum redovisar en omsättning som var högre än väntat under tredje kvartalet. Rörelsevinsten ökade.

Omsättningen steg 19,9 procent till 1 114 miljoner euro (929). Utfallet kan jämföras med Vara Researchs analytikerkonsensus som låg på 950.

Justerat ebitda-resultat uppgick till 182 miljoner euro (175), väntat 180, med en justerad ebitda-marginal på 16,3 procent (18,8).

Rörelseresultatet blev 72 miljoner euro (60). Rörelsemarginalen var 6,5 procent (6,5).

Justerat rörelseresultat uppgick till 102 miljoner euro (97), med en justerad rörelsemarginal på 9,2 procent (10,4).

Resultatet efter skatt blev 31 miljoner euro (52).

Resultat per aktie uppgick till 0,04 euro (0,06). Justerat resultat per aktie blev 0,08 euro (0,08).

Kassaflödet från löpande verksamhet uppgick till 134 miljoner euro (131).

Vd Markus Rauramo uppger att resultatförbättringen främst drevs av högre kärnkraftsproduktion. Han lyfter även fram bolagets 22-åriga elförsäljningsavtal med Google, det största i Fortums historia.

Fortum justerar prognosen för årets kärnkraftsproduktion till cirka 23,0 TWh, från tidigare 23,0–23,5 TWh. Bolaget räknar fortsatt med investeringar på cirka 550 miljoner euro under helåret, exklusive förvärv.

Fortum, MEURQ3-2026KonsensusFörändring mot konsensusQ3-2025Förändring
Nettoomsättning1 11495017,3%92919,9%
Justerat ebitda1821801,1%1754,0%
Justerad ebitda-marginal16,3%18,9%18,8%
Rörelseresultat726020,0%
Rörelsemarginal6,5%6,5%
Justerat rörelseresultat102975,2%
Justerad rörelsemarginal9,2%10,4%
Nettoresultat3152-40,4%
Resultat per aktie, EUR0,040,06-33,3%
Justerat resultat per aktie, EUR0,080,080,0%
Kassaflöde från löpande verksamhet1341312,3%
Konsensusdata från Vara Research
Börsvärldens nyhetsbrev