Japan lämnar styrräntan som väntat oförändrad vid 0,75 procent (uppdatering)
Bildkälla: Stockfoto

Japan lämnar styrräntan som väntat oförändrad vid 0,75 procent (uppdatering)

(mer information)

Japan lämnar styrräntan som väntat oförändrad vid 0,75 procent.

En överväldigande majoritet, 8 mot 1, valde att låta styrräntan ligga kvar efter att den i december höjts till den högsta nivån på 30 år.

Den enda avvikande ledamoten var Hajime Takata som ville se en höjning till 1 procent, då riskerna kring prisutvecklingen bedömdes vara på uppsidan.

Bank of Japans utsikter kring inflationen är att den väntas falla under 2 procent under det första halvåret i år. Siffran för december visar att inflationen uppgick till 2,1 procent, den lägsta sedan mars 2022.

I samband med räntebeslutet höjdes också tillväxtprognosen för Japan till 0,9 procent under innevarande räkenskapsår fram till slutet av mars. Tidigare väntades en tillväxt på 0,7 procent.

Prognosen höjdes även för nästa räkenskapsår (till slutet av mars 2027) till 1 procent från 0,7 procent.

Japan, %januari, 2026Konsensusdecember, 2025
Styrränta0,750,750,75
Konsensusdata från Bloomberg
Börsvärldens nyhetsbrev