Prenumerera på Börsvärldens nyhetsbrev!
Nyheter, eventinbjudningar och erbjudanden från samarbetspartners – direkt till din inkorg.
Jag samtycker till att skriva upp min e-postadress för att få regelbundna nyhetsbrev som också innehåller annonser.
Vi delar inte med oss av din e-post till andra. Du kommer att få nyhetsbrev tills du inte längre önskar det. Du har rätt att återkalla ditt samtycke när som helst genom att avregistrera din e-post eller kontakta oss på info@borsvarlden.com. Mer information om hur dina personuppgifter behandlas och vilka rättigheter du har finns i Dataskyddspolicyn, särskilt under “Vad du samtycker till”.
Prenumerationen är helt kostnadsfri och kan när som helst avslutas.
Kenya höjer styrräntan oväntat till 12,50 procent från 10,50 procent. Marknaden räknade enligt Bloomberg med en oförändrad styrränta på 10,50 procent.
Finwire / Börsvärlden
17:13
Uppgifter: Trump uppges ha frågat partimedlemmar om Powell borde sparkas - CBS
16:30
Amerikanska råoljelager (DOE) sjönk mer än väntat under förra veckan
15:54
Svenska vattenmagasinen steg under förra veckan
15:16
Industriproduktionen i USA ökade mer än väntat i månadstakt i juni (uppdatering)
Kapacitetsutnyttjandet inom industrin i USA högre än väntat i juni
15:15
Industriproduktionen i USA ökade mer än väntat i månadstakt i juni
15:07
EU föreslår rekordbudget på nära 2 biljoner euro
15:05
Erdogans rival dömd till fängelse för förtal
Akobo Minerals, höggradig guldproduktion i världsklass – med starka marginaler och en växande portfölj
Cavotec SA:s ansökan om avnotering från Nasdaq Stockholm godkänd
Gamestop köper bitcoin som inflationsskydd - inte för att bygga en långsiktig kryptoportfölj
Vi delar inte med oss av din e-post till andra. Du kommer att få nyhetsbrev tills du inte längre önskar det. Du har rätt att återkalla ditt samtycke när som helst genom att avregistrera din e-post eller kontakta oss på info@borsvarlden.com. Mer information om hur dina personuppgifter behandlas och vilka rättigheter du har finns i Dataskyddspolicyn, särskilt under “Vad du samtycker till“.
LÄS MER
Hewlett Packard Enterprise bildar strategikommitté, ska bidra till att öka aktieägarvärdet
Danske Bank väntas redovisa 7 240 miljoner danska kronor i resultat före skatt - Factset
Vimian väntas redovisa 27 miljoner euro i justerat ebita - Modular
Knowit väntas redovisa 54 miljoner kronor i ebita - Modular
Autoliv väntas redovisa 246 miljoner dollar i justerat rörelseresultat - Factset
Truecaller väntas redovisa 183 miljoner kronor i ebitda - Modular