Konsumentverket: Utbrett prisfusk hos e-handelsföretag
Bildkälla: Stockfoto

Konsumentverket: Utbrett prisfusk hos e-handelsföretag

Sju av tio e-handelsföretag följer inte lagen när de lockar med sänkta priser. Det visar en granskning från Konsumentverket.

Konsumentverket har under två månader i höst gjort en omfattande granskning av prissänkningar, exempelvis reapåståenden inom e-handeln hos ett hundratal företag. Resultatet visar på betydande brister i marknadsföringen, skriver Konsumentverket i ett pressmeddelande.

Företagen bryter framför allt mot bestämmelsen i prisinformationslagen som tillkom hösten 2022 för att bland annat förhindra att konsumenter blir lurade i samband med prissänkningar. Om ett företag uppger att priset har sänkts på en produkt måste företaget ange det lägsta priset som produkten har haft under de senaste 30 dagarna.

– Handeln har haft över ett år på sig för att anpassa sin marknadsföring till den nya bestämmelsen, men trots det så är det så få företag som sköter detta. Det är bedrövligt, säger Johan Ohlsson, enhetschef, i en kommentar.

Konsumentverket kommer nu att inleda drygt 70 tillsynsärenden mot de bolag som brutit mot bestämmelserna. Johan Ohlsson utesluter inte att det även kan leda till rättsliga åtgärder.

Även branschföreningen Svensk Handel underkänner resultaten - men menar att ansvaret ligger på Konsumentverket som har brustit i sin vägledning till företagen, skriver Sveriges Radio.
Börsvärldens nyhetsbrev