Aktiespararna avvaktar med Attendo
Bildkälla: Stockfoto

Aktiespararna avvaktar med Attendo

Aktiespararna rekommenderar avvakta i vård- och omsorgsbolaget Ambea och bedömer att aktien är rimligt värderad kring nuvarande kurs på 170 kronor. Det framgår av en analys.

Bedömningen utgår från att Ambeas bud på Humana går igenom, vilket skulle göra bolaget större än Attendo sett till omsättning. Pro forma väntas Ambea nästa år omsätta omkring 25 miljarder kronor och nå ett ebita-resultat på cirka 2,15 miljarder kronor.

Aktiespararna ser positivt på Humana-affären och räknar med en långsiktig tillväxt på omkring 6-7 procent, men bedömer samtidigt att utrymmet för ytterligare marginalförbättringar är begränsat.

"Förvisso finns en del potential kring fortsatt konsolidering av marknaden men det är inte mycket kvar att göra vad gäller marginalerna och vi anser att en rimlig värdering är just kring 170 kronor. Det är den nivå som aktien handlas i efter den starka rapporten för andra kvartalet som presenterades häromveckan. Således landar vi i ett avvaktaråd för Ambea", skriver Aktiespararna.
Börsvärldens nyhetsbrev