Kronofogden drev in rekordhöga 13 miljarder kronor förra året
Bildkälla: Stockfoto

Kronofogden drev in rekordhöga 13 miljarder kronor förra året

Kronofogden drev in rekordhöga 13 miljarder kronor förra året

Kronofogden drev in nästan 13 miljarder kronor förra året. Det är en ökning med 1,1 miljard kronor jämfört med året innan och den högsta siffran någonsin. Det framgår i myndighetens årsredovisning för 2019, som nu har överlämnats till regeringen, enligt ett pressmeddelande.

Antalet skuldsatta hos Kronofogden har minskat till den lägsta nivån på nästan trettio år. Vid årsskiftet hade knappt en av tjugofem svenskar skulder hos myndigheten.

- Mindre än fyra procent av Sveriges befolkning har nu skulder hos oss. Det är den lägsta nivån sedan vi började mäta år 1990, säger rikskronofogde Christina Gellerbrant Hagberg.

En bidragande orsak till minskningen av antalet skuldsatta är att rekordmånga personer beviljades skuldsanering och därmed fick en chans till ekonomisk nystart.

Börsvärldens nyhetsbrev