Kryptobolaget BTC noteras på Spotlight den 8 juli
Bildkälla: Stockfoto

Kryptobolaget BTC noteras på Spotlight den 8 juli

Kryptobolaget BTC har godkänts för notering på Spotlight Stock Market. Första handelsdag för bolagets B-aktier blir redan på tisdag den 8 juli. Det framgår av ett pressmeddelande.

Bolaget heter formellt B Treasury Capital. Aktien kommer handlas med kortnamnet BTC B.

Affärsidén är bolaget ska fungera som ett investmentbolag för den som vill investera i riktiga bitcoin på ett säkert sätt. Det handlar alltså inte om syntetiska exponeringar via derivat eller certifikat.

- Att bli godkänt för notering är en viktig milstolpe för BTC. Vår ambition är att bli det naturliga valet för investerare som söker bitcoinexponering genom ett svenskt, transparent och börsnoterat företag, kommenterar vd Christoffer De Geer.

Bolaget har inför noteringen genomfört en kapitalanskaffning på 150 miljoner kronor. Av detta har bolaget använd 148 miljoner kronor för att köpa 147 bitcoin medan resterande 2 miljoner kronor är kvar i kassan.

BTC kommer att skilja sig från traditionella börsbolag när det gäller finansiell rapportering. Fokus kommer inte att ligga på omsättning eller vinst per aktie, utan på hur många bitcoin som motsvarar varje aktie, förklarade De Geer i en intervju med Finwire för en månad sedan.
Börsvärldens nyhetsbrev