Noteringsaktuella G.A.D: 'Vill utveckla bolagets potential, hittills har vi bara skrapat på ytan' - vd
Bildkälla: Stockfoto

Noteringsaktuella G.A.D: 'Vill utveckla bolagets potential, hittills har vi bara skrapat på ytan' - vd

Det gotländska möbel- och designföretaget G.A.D noterar sig på Spotlight den 19 december. Samtidigt gör bolaget en nyemission på 15 miljoner kronor före emissionskostnader.

Bolaget tillverkar handgjorda premium­möbler i massiva naturmaterial, producerade uteslutande i Sverige med tydlig hållbarhetsprofil. Sortimentet omfattar förvaring, bord, stolar och byggbara system som Klinte, Roma, Stack och Högklint.

Bolaget står nu inför en expansionsfas med satsningar på e-handel, marknadsföring, företagsmarknaden, instegsprodukter och internationell etablering. Norge blir första exportmarknaden i en nystartad satsning, och medlemskapet i Gustaf III Kommitté stärker positionen i svenskt premiumhantverk.


“Vill utveckla bolagets potential”

Bolagets grundare Kristian Eriksson och hans fru och affärspartner Emelie Nygren planerade tidigt i år för att utveckla bolaget. För att nyttja dess fulla potential anslöt Håkan Nilsson som ny vd i höstas och sedan dess har också en stark styrelse engagerats.

– Hittills har vi bara skrapat på ytan, konstaterar Håkan Nilsson.

G.A.D har hittills fokuserat på konsumentmarknaden medan Håkan Nilsson som närmast kommer från David Design kompletterar med sin erfarenhet av företags- och offentliga kunder.

– Den pusselbiten har saknats för G.A.D och vi bedömer att det kan utgöra minst halva omsättningen i framtiden.

Håkan Nilsson beskriver hur lätt det är att fastna som bolag när man når en omsättning i storleksordningen 20-30 miljoner och ofta kräver kapital för att marknadsföra sig och nå nästa nivå. För G.A.D handlar det om att investera i marknadsföring, produkter och att finnas på fler plattformar, och då gick tankarna på att hitta finansiärer för att ta det steget, men planerna justerades till att börsnotera sig.

– Det känns väldigt rätt nu. Det gör att vi håller oss på tå och prioriterar planer och prognoser i takt med kvartalsrapporterna, säger Håkan Nilsson och förtydligar:

– Alternativet hade varit att ta in ett fåtal större investerare utanför börsen, vilket ofta innebär tätare påverkan och mindre rörelsefrihet. Med många mindre ägare får de i stället större frihetsgrader och ett mer långsiktigt handlingsutrymme.

– Nu får vi in många nya ambassadörer för varumärket. Många nya delägare är kunder som tycker om kvaliteten och det genuina hantverket och de blir våra ambassadörer utåt.

Vad tar du med dig in i bolaget?

– Jag har erfarenhet av processen att köpa och sälja bolag och stor erfarenhet av premiumdesign, bland annat i arbetet i David Design. G.A.D har främst fokuserat på konsumentledet, medan jag kommer från företags- och offentlig miljö, där vi kan inreda alltifrån regeringskansliet till restauranger och hotell. Den pusselbiten har saknats och kan i framtiden stå för minst halva omsättningen.

Vilket spår är viktigast och berätta lite mer om hur ni tänker kring e-handel som ni vill satsa på?

– Vi vill växa på företagsmarknaden, men det är ett långsiktigt arbete. Man måste finnas i arkitekternas ritningsprogram, synas på rätt plattformar och göra det enkelt att rita in våra produkter. För offentlig sektor tar processen tid. Möblerna ska testas och godkännas, så startsträckan är lång.

– Ett matbord för en privatkund kan lika gärna bli ett konferensbord för företag eller offentlig sektor. Vi ska paketera sortimentet därefter för att få en snabbare start.

Han beskriver e-handeln som det mest lättillgängliga området.

– Den lägst hängande frukten är e-handeln. Vi tog in en ny digitalbyrå i somras och även om vi redan har e-handel tror vi att den kan nå runt 10 miljoner kronor nästa år, alltså ungefär halva dagens omsättning. Mycket pekar ditåt.

Sortimentet ska också breddas.

– Vi kommer att ta fram ett instegssortiment utan att tumma på våra kärnvärden när det gäller kvalitet, material och hållbarhet, med samma gedigna hantverkskänsla.

Även exporten står inför en nystart.

– Vi har knappt jobbat med den delen alls. Vi har till och med tackat nej till internationella inbjudningar för att vi inte haft tid.

Men nu vill de alltså vända på det.

– Nu ska vi ta den typen av möjligheter. Vi arbetar marknad för marknad och prioriterar för att inte springa på allt. Vår initiala exportmarknad är Norge där vi redan smygstartat.

Kommer befintliga ägare att behålla sina aktier?

– Ja, vi går in i en lockup på 12 månader. Vi är inte här för att göra en snabb affär utan har ett långsiktigt engagemang i bolaget. Kristian investerar aktivt framåt och den nye styrelseordföranden Olof Carlstoft har redan köpt in sig i nyemissionen, liksom vice ordförande Per Sjödell.

– Jag har själv köpt aktier och äger 2,5 procent av bolaget, och jag tänker öka mitt innehav.

Hur ser satsningen på e-handeln ut?

– Den är redan igång. Expansionen var påbörjad när jag kom in i augusti–september och vi ökade takten direkt. Satsningen var förberedd sedan tidigare, men det tar lite tid innan effekten syns. Samtidigt är det här den kortaste startsträckan. Vi ser redan nu att omsättningen ökar månad för månad och ligger på dubbla nivåer jämfört med samma period i fjol.

– Det här är ett riktigt, fungerande bolag med 27 år i branschen, inget förhoppningsbolag. Vi gör hållbara möbler producerade i Sverige.

Hur står ni er mot konkurrenterna?

– Vi har två segment som balanserar varandra: ett är privatkunden som köper hem och det andra är företagskunden. Vår kvalitet ligger dessutom ett snäpp högre och i det segmentet finns det inte många aktörer. Det är i princip vi och Svenskt Tenn. Och nu börjar kunder inte bara prata om utan också köpa hållbarhet, möbler som ska hålla i generationer.

Hur arbetar ni med design?

– Jag är förvånad över att branschen kommit så långt utan att lyfta fram formgivarna mer. Vi har en egen designer i Kristian, men jag ser det som ett krav att ta in externa formgivare. Ingen vi har frågat har tackat nej – de vill vara med. För dem är det en dröm att få jobba med något både exklusivt och gediget, utan de kompromisser de ofta möter annars.

Ni har vuxit organiskt historiskt, ska ni fortsätta med det eller siktar ni på förvärv?

– Vi växer i första hand organiskt. Samtidigt finns det många företag i vår bransch som skulle kunna utvecklas som G.A.D med rätt stöttning. Får sådana bolag inte starka ägare riskerar de att försvinna, och då är det inte främmande för oss att kliva in. Därför kan vi inte utesluta förvärv. Vi kan också samarbeta, till exempel kring mattor, där vi sätter vår prägel och exklusivitet.

– Så vi stänger inte den dörren. Vi går in i en period med många generationsskiften. Gör vi det här på rätt sätt öppnar det möjligheter att investera i andra bolag.

Vad är den största risken i verksamheten?

– Vi har identifierat risken i om produktionskapaciteten räcker för den tillväxt vi planerar, och den är redan löst. Vi arbetar med flera externa snickerier i Sverige som tillverkar våra möbler, och de första är nu utbildade. De är skickliga från start, men behöver lära sig våra specifika kvalitetskrav. När de levererar sin första möbel går vi igenom den tillsammans och justerar det som behövs. Kvaliteten ska vara lika hög som i vår egen produktion.

Varför ska man som privatsparare investera i G.A.D?

– Dels för att få vara med från start i en spännande tillväxtresa med stora möjligheter. Men också för att det är roligt att stötta svenskt hantverk och äga ett riktigt designföretag i toppklass. Vi har en otroligt stark styrelse och det här är en resa med skickliga chaufförer och kartläsare, men man bör ha en längre horisont än tolv månader.


Fakta om noteringen:

Teckningskurs: 5 kronor per aktie
Teckningsperiod: 25 november- 9 december.
Värdering: 20 MSEK (pre-money)
Erbjudandets storlek: 3 000 000 nya aktier
Minsta post: 400 aktier (2 000 kr)
Lock-up: Grundare och ledande befattningshavare binder sina innehav i 365 dagar
Ägarstruktur: Inför noteringen ägs G.A.D till cirka 94 procent av Äkta Gotland AB. Grundaren kvarstår som långsiktig huvudägare och ser noteringen som ett sätt att bredda ägarbasen.
Börsvärldens nyhetsbrev