Nvidias vd diskuterade exportrestriktioner med Trump, kritisk till AI-reglering på delstatsnivå
Bildkälla: Stockfoto

Nvidias vd diskuterade exportrestriktioner med Trump, kritisk till AI-reglering på delstatsnivå

Amerikanska chipjätten Nvidias vd Jensen Huang träffade president Donald Trump i Vita huset på onsdagen. Samtalet inkluderade exportrestriktioner på chip, vilket Huang ställer sig positivt till.

“Jag har upprepade gånger sagt att vi stöder exportkontroller och att vi bör se till att amerikanska företag har det bästa, mest och först”, sade Huang till pressen efteråt, rapporterar CNBC.

Han sade också att det är bra att lagförslaget Gain AI, vilket går ut på att amerikanska chiptillverkare ska ge amerikanska bolag förtur till sina chip innan de säljs till länder som Kina, lämnas utanför det större försvarspaketet även känt som National Defense Authorization Act.

Vidare kritiserade Huang idén om att låta delstaterna ha egna regleringar inom artificiell intelligens.

”AI-reglering på delstatsnivå skulle bromsa utvecklingen inom denna bransch och skapa problem för den nationella säkerheten, eftersom vi måste se till att USA utvecklas så snabbt som möjligt inom AI-tekniken. En federal AI-reglering är det klokaste alternativet”, sade han.
Börsvärldens nyhetsbrev