Odin Emerging Markets ökade 2,39 procent i januari - utvecklingen präglades av hög investeringsvilja
Bildkälla: Stockfoto

Odin Emerging Markets ökade 2,39 procent i januari - utvecklingen präglades av hög investeringsvilja

Fonden Odin Emerging Markets steg 2,39 procent i januari, vilket var sämre än fondens jämförelseindex som steg 4,52 procent. Det framgår av en månadsrapport skriven av fondens förvaltare Dan Erik Glover och Håvard Opland.

Trots att ett nytt kalenderår inletts uppges de starka trenderna från hösten 2025 bestå på tillväxtmarknaderna. Utvecklingen präglas av hög investeringsvilja, driven av tron på artificiell intelligens och en svagare amerikansk dollar, vilket enligt förvaltarna gjort det mer attraktivt att investera utanför USA. Marknader som Sydkorea, Taiwan och Kina uppges leda utvecklingen.

För Sydkorea och Taiwan anges tekniksektorn vara den främsta drivkraften, då efterfrågan på halvledare och AI-relaterad utrustning är fortsatt hög. I Latinamerika beskrivs en annan dynamik, där aktier under längre tid varit lågt värderade och nu attraherar investerare som söker kvalitetsbolag till attraktiva nivåer.

Indien och Indonesien har däremot haft en svag inledning på året. Enligt förvaltarna har höga värderingar, en oväntad höjning av skatten på aktiehandel samt en försvagad rupie bidragit till att investerare tagit hem vinster.

I Indonesien förklaras en förtroendekris ha uppstått efter att MSCI uttryckt oro över bristande transparens i ägarstrukturer. Risk för nedgradering till Frontier Market-status, i kombination med valutaförsvagning, uppges ha skapat betydande osäkerhet.

Utvecklingen lyfts fram som ett exempel på vikten av diversifiering. När ett land pressas kan andra samtidigt utvecklas starkt, och genom bred exponering minskar enligt förvaltarna risken för att enskilda händelser får oproportionerlig påverkan.

Fonden uppges följa Odin-modellen och investera i bolag som visat förmåga att skapa värde över tid, har en stark marknadsposition och anses vara rimligt värderade. Cirka hälften av kapitalet anges vara placerat i små och medelstora bolag, ofta entreprenörs- eller familjeledda.

Fonden har även en större exponering mot marknader som Malaysia, Filippinerna, Sydafrika och Vietnam. Dessa länder bedöms påverkas i mindre utsträckning av storpolitiska spänningar och bidra till en mer robust och balanserad portfölj.

De största innehaven i fondens portfölj vid månadsskiftet var Samsung på 7,51 procent, följt av TSMC och Naspers med exponeringar om 5,54 respektive 5,08 procent.

Odin Emerging Markets, %januari, 2026
Fond MM, förändring i procent2,39
Index MM, förändring i procent4,52
Börsvärldens nyhetsbrev