Teknikbolaget Opsy har tecknat avtal med Protector Försäkring om leverans av plattformen OpsyOne för försäkringsmedicinsk rådgivning. Avtalet har ett uppskattat årligt värde på cirka 800 000 kronor.
ANNONS
Genom samarbetet ska Protector Försäkring använda plattformen för att effektivisera medicinska bedömningar i samband med skadereglering. Lösningen väntas bidra till lägre kostnader, högre kvalitet och en mer effektiv handläggning.
Protector Försäkring är ett skandinaviskt försäkringsbolag noterat på Oslobörsen.
Avtalet ligger i linje med Opsys tillväxtstrategi och ambition att bli en ledande plattform för försäkringsmedicinska bedömningar i Sverige och Norden.
Opsys vd Arne Thor beskriver avtalet som ett viktigt erkännande av bolagets erbjudande inom digitaliserad försäkringsmedicinsk rådgivning.