Regeringen uppges vara engagerade i Stegras förhandlingar om finansiering - Di
Regeringen har engagerat sig i att säkra de nödvändiga extra miljarderna till ståltillverkaren Stegras nya anläggning i Boden, enligt uppgifter till Dagens industri.
ANNONS
Regeringen uppges nyligen ha hållit möte med bolaget och representanter från långivarkollektivet. Syftet har varit att visa att staten fortfarande står bakom Stegra, men också att sälja in Sverige som ett investeringsland.
Att regeringen tar ett kliv i processen uppges dels hänga på Naturvårdsverkets nekande av ett statligt miljardstöd till Stegra i slutet av förra året. Detta uppges ha fått andra finansiärer att bli tveksamma kring vidare finansiering när inte ens självaste svenska staten vill bidra med mer pengar.
Det andra skälet är att bilden av Sverige har påverkats negativt av utvecklingen av andra gröna satsningar, såsom konkursade batteritillverkaren Northvolt och problemen kopplade till vindkraften.
Regeringen var tidigare en aktiv part i den process som ledde till att amerikanska Lyten tog över Northvolts tillgångar efter konkursen.