Second hand-försäljningen steg i november - Svensk Handel
Second hand-försäljningen steg med cirka 4 procent under november, jämfört med samma period året innan. Det visar ny statistik från Svensk Handel.
ANNONS
Försäljningen uppgick till knappt 1,3 miljarder kronor under årets näst sista månad.
“Uppgången i november är ett välkommet tecken, även om det sammantaget har varit ett år där second hand-försäljningen varit svagare än i fjol”, säger Maria Mikkonen, chefsekonom på Svensk Handel.
Fysisk försäljning fortsätter att gå starkast, med en ökning på hela 45 procent till cirka 450 miljoner kronor under månaden. E-handeln minskade samtidigt med runt 10 procent.
"I november såg vi ett tydligt skifte där fler valde att handla second hand i fysisk butik, samtidigt som försäljningen på nätet minskade. Det visar hur konsumenterna rör sig mellan de olika kanalerna och att de kompletterar varandra", säger Maria Mikkonen.
Mode fortsätter att vara den starkaste produktkategorin, med en ökning på 26 procent till 417 miljoner kronor.
Ackumulerat för årets första elva månader är försäljningen lägre med drygt 4 procent, jämfört med samma period 2024.