SHB: Alltför stor optimism kring Atlas Copco, bättre ingångsläge efter rapporten
Bildkälla: Stockfoto

SHB: Alltför stor optimism kring Atlas Copco, bättre ingångsläge efter rapporten

Handelsbanken är långsiktigt positiv till verkstadsbjässen Atlas Copco med en köprekommendation på 12 månaders sikt. Men när det gäller i närtid är man desto mer försiktiga efter den starka kursutvecklingen sedan nyår.

Det noteras att aktien har lyft med tio procent, med stöd av positiva AI-nyheter och starka rapporter från halvledarbolag. Detta har lett till en ökad optimism kring orderingången för vakuumteknik i år och stärkt förväntningarna på rapporten den 27 januari.

Men enligt SHB är marknaden för optimistisk, vilket framgår av att analytikerkåren är mer positiv än någon gång sedan finanskrisen. Det “gör positioneringen trång”, skriver banken.

“Däremot ser vi ett bättre ingångsläge efter Q4-rapporten, när förväntningarna kan normaliseras”, tillägger banken.

Riktkursen höjs med en tia till 200 kronor (190).
Börsvärldens nyhetsbrev