SHB och Nordea upprepar köp för Mycronic efter rapporten
Mönsterritarbolaget Mycronic har fått analysuppdateringar från Nordea och Handelsbanken efter delårsrapporten.
ANNONS
Nordea höjer sin riktkurs till 251 kronor från 242 med rekommendationen köp. Banken höjer sin prognos för justerad ebit för Q4 med 8 procent och för 2026/2027 med cirka 5 procent tack vare det starka resultatet för det tredje kvartalet.
"Höjdpunkten var den enastående tillväxten inom Global Technologies, där justerad ebit ökade med cirka 340 procent jämfört med samma period föregående år. Tidigare underskattade utsikter för GT är den främsta anledningen till att vi höjer våra prognoser. Kanske ännu viktigare är att vi tror att detta tillför ytterligare en viktig komponent till vinsttillväxten som kompletterar divisionen Pattern Generators (PG)", skriver Nordea.
Handelsbanken upprepar köprekommendationen för Mycronic.
"Mycronic överträffade förväntningarna i tredje kvartalet med starka siffror från affärsområdet Global Technologies och en orderingång som pekar mot strukturell tillväxt, särskilt inom AI. Med höjt kassaflöde, robust nettokassa och uppjusterade prognoser ser vi fortsatt köpläge i aktien", heter det.
Vidare har DNB Carnegie höjt riktkursen till 240 kronor från 238 med rekommendationen köp.