Studentbostäder ska genomföra företrädesemission på 145 miljoner, överväger också att emittera obligationer
Bildkälla: Stockfoto

Studentbostäder ska genomföra företrädesemission på 145 miljoner, överväger också att emittera obligationer

Fastighetsbolaget Studentbostäder ska genomföra en företrädesemission på 145 miljoner kronor före emissionskostnader. Därutöver utvärderas möjligheten att emittera hållbara icke säkerställda obligationer för 500 miljoner kronor, enligt ett pressmeddelande.

Villkoren i emissionen är att varje aktie berättigar till en teckningsrätt, och fem teckningsrätter ger rätten att teckna en ny aktie för 1,25 kronor styck. Teckningsperioden löper mellan 2-16 april. Utspädningseffekten är cirka 16,7 procent. Emissionen är fullt säkerställd genom teckningsförbindelser och garantiåtaganden.

Emissionslikviden är planerad att användas för fortsatt tillväxt, samt stärka bolaget finansiellt genom att refinansiera utestående obligationslån till mer fördelaktiga villkor.

Vad gäller obligationen skulle den ha en förväntad löptid på 3,25 år och användas för att refinansiera befintliga obligationer (förfall 15 november 2026) och för allmänna bolagsändamål.

Vidare framgår det att bolaget överväger att utnyttja sin möjlighet till förtida inlösen. Om det sker skulle det innebära att de befintliga obligationerna löses in till sin helhet till ett pris motsvarande 100 procent av nominellt belopp plus upplupen och obetald ränta
Börsvärldens nyhetsbrev
ANNONSER