Terrorattack mot svenska supportrar i Belgien - två döda
Bildkälla: Stockfoto

Terrorattack mot svenska supportrar i Belgien - två döda

Två svenska medborgare har skjutits till döds och en skadats allvarligt i Bryssel under måndagskvällen. Det hela inträffade i samband med EM-kvalmatchen mellan Sverige och Belgien.

Den misstänkte gärningsmannen är identifierad i belgiska medier som “Abdesalam L”. Han ska vara av tunisisk bakgrund och har vistats i landet illegalt efter att ha fått avslag på sin asylansökan, rapporterar Aftonbladet.

Abdesalam L ska efter dådet ha lagt upp en video på Facebook där han uppgett att han krigar för terrorsekten IS.

Enligt belgiska myndigheter var motivet till dådet, då personen gick medvetet till attack mot svenska supportrar, en ilska mot Sverige efter koranbränningarna. Gärningen ska alltså inte ha någon koppling till vad som pågår i Israel/Palestina.

Skytten är ännu på fri fot.

Matchen mellan Sverige och Belgien avbröts efter första halvlek.
Börsvärldens nyhetsbrev