Storebrand Grön Obligation minskade 0,47 procent i mars – ökat upplåningsbehov pressade räntor uppåt
Bildkälla: Stockfoto

Storebrand Grön Obligation minskade 0,47 procent i mars – ökat upplåningsbehov pressade räntor uppåt

Fonden Storebrand Grön Obligation minskade 0,47 procent i mars, vilket var sämre än fondens jämförelseindex som minskade 0,41 procent. Sedan årsskiftet har fonden avkastat 0,73 procent och är därmed bättre än index som har ökat 0,59 procent. Det framgår av en månadsrapport från fondens förvaltare Gustaf Linell och Johan Hedengren.

Inledningsvis skriver förvaltarna att det ökade upplåningsbehovet för att bygga upp försvar och infrastruktur i Europa pressade räntor uppåt under månaden.

Under månaden annonserade Tyskland ett paket på 300 miljarder euro och Sverige ett på 300 miljarder kronor.

Den svenska inflationssiffran kom in något högre än väntat, vilket har väckt spekulationer om att nästa räntebesked kan bli en höjning.

I kontrast till Europa utvecklades räntorna i USA sidledes till svagt nedåt. Förvaltarna lyfter att detta delvis förklaras av marknadens växande oro för de potentiellt negativa ekonomiska konsekvenserna av Trumps tullar.

"Finansiellt befinner sig världen i ett mycket oklart och osäkert tillstånd. Detta leder till att riskfyllda tillgångar som aktier och krediter handlar dåligt", skriver förvaltarna.

Gällande portföljaktiviteten har fonden under månaden adderat i Castellum, DNB Boligkreditt, Kommunalbanken, Länsförsäkringar Bank, Statkraft och Sörmlands Sparbank. Fonden har samtidigt minskat i Lantmännen och Svensk Exportkredit. Fondens ränteduration är relativt neutralt positionerad relativt referensindex.

Ränte- och kreditdurationen uppgick till 3,08 respektive 4,40 år vid månadsskiftet, och fondens yield låg på 3,10 procent. Fonden hade en snittrating på A+ och medianrating på A.

De största emittenterna i fondens portfölj vid månadsskiftet var Sparebanken Vest Boligkreditt, Sparbanken Skåne och Stadshypotek.

Fonden hade vid månadsskiftet störst geografisk exponering mot Sverige, Norge och Danmark.

Storebrand Grön Obligation, %mars, 2025
Fond MM, förändring i procent-0,47
Index MM, förändring i procent-0,41
Fond i år, förändring i procent0,73
Index i år, förändring i procent0,59
Börsvärldens nyhetsbrev