PriorNilsson Yield ökade 0,58 procent i oktober - deltog i börsintroduktionen av Versiure
Bildkälla: Stockfoto

PriorNilsson Yield ökade 0,58 procent i oktober - deltog i börsintroduktionen av Versiure

Fonden PriorNilsson Yield steg 0,58 procent i oktober. Sedan årsskiftet har fonden avkastat 3,11 procent och är därmed bättre än index som har ökat 1,80 procent. Det framgår av en månadsrapport.

Förvaltarna konstaterar att fonden under oktober erhöll positiva bidrag från långa positioner i SSAB, Stora Enso och Essity. Även en kort position i Axfood gynnade utvecklingen, efter att bolaget släppte vad som beskrivs ha varit en svag rapport.

Tvärtom missgynnades man av utvecklingen i H&M, Sandvik, ABB och Novo Nordisk.

Räntesidan förklaras ha stöttat månadens avkastning, medan indexoptioner bidrog något negativt till följd av en stigande börs. Aktieoptioner bidrog dock positivt.

Vidare skriver förvaltarna att man under oktober deltog i börsintroduktionen av Verisure, vilket gynnade utvecklingen.

"Dessutom var fonden med i en riktad kapitalanskaffning för logistik och industri­ fastighetsbolaget Logistri för att finansiera ett attraktivt förvärv av Hitachi Energys nybyggda logistikcenter med ett 15­årsavtal", avslutar förvaltarna.

PriorNilsson Yield, %oktober, 2025
Fond MM, förändring i procent0,58
Fond i år, förändring i procent3,11
Index i år, förändring i procent1,80
Börsvärldens nyhetsbrev