Lannebo Sweden Micro Cap ökade 7,8 procent i april - starka kvartalsrapporter lyfte småbolagen
Bildkälla: Stockfoto

Lannebo Sweden Micro Cap ökade 7,8 procent i april - starka kvartalsrapporter lyfte småbolagen

Fonden Lannebo Sweden Micro Cap steg 7,8 procent i april, vilket var bättre än fondens jämförelseindex som steg 4,7 procent. Sedan årsskiftet har fonden minskat 3,0 procent och är därmed bättre än index som har minskat 3,3 procent. Det framgår av en månadsrapport skriven av fondens förvaltarduo bestående av Stefan Kopperud och Viktor Elmsjö.

Inledningsvis skriver förvaltarna att marknaden fortsatt präglas av kriget i Iran. Samtidigt har marknaden valt att ställa in sig på ett avslut av kriget i närtid, såväl som ett återöppnande av Hormuzsundet, vilket fått börsen att återhämta sig.

Samtidigt motsvarade eller överträffade merparten av rapporterna för det första kvartalet förväntningarna, enligt förvaltarna.

De bolag som bidrog mest till fondens utveckling under månaden var Beijer Alma, OEM och MTG. Alla tre bolagen slog marknadens förväntningar och uppvisade en högre tillväxt än väntat. På den negativa sidan fanns däremot Dynavox, Knowit och Micro Systemation, som rapporterade svagare än väntat.

Gällande framtidsutsikterna påpekar förvaltarna att risken för en stigande inflation kvarstår så länge oljepriset ligger på en hög nivå. Samtidigt saknas en tydlig väg framåt för hur kriget i Iran ska avslutas och hur oljeexporten kan återupptas.

"Det bidrar till ett fortsatt osäkert marknadsläge, där riskerna för både ekonomin och börsutvecklingen ökar ju längre konflikten drar ut på tiden", skriver förvaltarna.

Vid månadsskiftet var fondens tre största innehav Lindab International, Dynavox Group och Getinge med portföljvikter om 4,6, 4,1 respektive 3,8 procent.

Gällande fondens geografiska fördelning var Sverige den största marknaden med 88,0 procent av exponeringen, följt av Norge och Finland med 3,9 respektive 2,3 procent.

Lannebo Sweden Micro Cap, %april, 2026
Fond MM, förändring i procent7,8
Index MM, förändring i procent4,7
Fond i år, förändring i procent-3,0
Index i år, förändring i procent-3,3
Börsvärldens nyhetsbrev