Kinesiska batterijätten CATL rusade över 18 procent i samband med sin debut på Hongkongbörsen under tisdagen.
ANNONS
Aktien handlades senast på 308 hongkongdollar per aktie, att jämföra med introduktionskursen på 263 hongkongdollar per aktie.
Detta är CATL:s sekundära notering, då aktien är primärt noterad på Shenzhenbörsen.
Bolaget har dragit in 35,7 miljarder hongkongdollar, motsvarande cirka 44 miljarder kronor, genom listningen i Hongkong och planerar att använda pengarna för byggnationen av sin nya fabrik i Ungern. Denna kommer att förse bolagets kunder, däribland Stellantis, BMW och Volkswagen, med batterier till deras elbilar.
CATL, som förra året svarade för mer än en tredjedel av den globala batterimarknaden, har 13 tillverkningsanläggningar över hela världen och serviceställen i 64 länder och regioner.