Prenumerera på Börsvärldens nyhetsbrev!
Nyheter, eventinbjudningar och erbjudanden från samarbetspartners – direkt till din inkorg.
Jag samtycker till att skriva upp min e-postadress för att få regelbundna nyhetsbrev som också innehåller annonser.
Vi delar inte med oss av din e-post till andra. Du kommer att få nyhetsbrev tills du inte längre önskar det. Du har rätt att återkalla ditt samtycke när som helst genom att avregistrera din e-post eller kontakta oss på info@borsvarlden.com. Mer information om hur dina personuppgifter behandlas och vilka rättigheter du har finns i Dataskyddspolicyn, särskilt under “Vad du samtycker till”.
Prenumerationen är helt kostnadsfri och kan när som helst avslutas.
Goldman Sachs vd David Solomon förväntar sig att den amerikanska ekonomin kommer att växa under 2026. Det säger han enligt Bloomberg News.
Finwire / Börsvärlden
16:00
USA:s inköpschefsindex för tjänstesektorn (ISM) lägre än väntat i september
15:45
Inköpschefsindex för tjänstesektorn i USA reviderades upp till 54,2 i september, från preliminära 53,9
15:43
Federal Reserves Goolsbee varnar för snabba räntesänkningar
15:36
Tufft läge för tillverkningsindustrin, men stark framtidstro inför 2026, enligt ny rapport
15:34
ECB bör sänka räntan enligt italienska finansiministern - BN
15:30
Inköpschefsindex för tjänsteindustrin i Kanada sjönk i september
15:22
BTC utser Pareto till likviditetsgarant för aktien
15:00
Inköpschefsindex för tjänsteindustrin i Brasilien sjönk i september
Svenska spelbolag på börsen - här är aktierna att ha koll på
Så köper du billiga bildelar online - utan att kompromissa med kvalitet
Trelleborg får sänkta riktkurser av Pareto och SEB
Bofa-strateger spår nedgång för europeiska aktier med mer än 10 procent
Vi delar inte med oss av din e-post till andra. Du kommer att få nyhetsbrev tills du inte längre önskar det. Du har rätt att återkalla ditt samtycke när som helst genom att avregistrera din e-post eller kontakta oss på info@borsvarlden.com. Mer information om hur dina personuppgifter behandlas och vilka rättigheter du har finns i Dataskyddspolicyn, särskilt under “Vad du samtycker till“.
LÄS MER
Voi emitterar obligationer för 40 miljoner euro
Riksbanken siktar på att offlinebetalning med kort ska vara möjligt senast 1 juli 2026
Pareto höjer riktkursen för ABB - upprepar köp