Verkstadsbjässen Atlas Copco håller kapitalmarknadsdag under onsdagen och i samband med det säger bolagets brasilianska vd Vagner Rego till EFN Finansmagasinet att man är rustade för tillväxt efter att ha varit i en tillfällig svacka.
ANNONS
“De senaste kvartalen har varit lite turbulenta, men vi är väl rustade för att fortsätta leverera hållbar och lönsam tillväxt över tid”, säger Rego efter att bolaget haft en historiskt svag börsperiod bakom sig.
Det som hämmat Atlas Copco är den organiska ordertillväxten som inte velat ta fart. För detta har man kunnat kompensera genom förvärv, totalt 29 stycken i år vilket bidragit med 2-3 procent till intäkterna.
“Vi har varit väldigt framgångsrika med de mindre och medelstora förvärven som vi kommer att fortsätta med. Vår finansiella styrka ger oss också möjligheten att göra större förvärv, men vi måste vara disciplinerande – vi ska inte göra större förvärv bara för att vi har kapaciteten att göra dem. Det vi vill hitta är bra bolag som passar in i vår strategi”, säger Rego.