Frankrike vill skjuta på omröstning av EU-avtal med Sydamerika
Frankrikes regering uppmanade under söndagen att EU skulle skjuta på en omröstning om handelsavtalet Mercosur som har arbetats fram med Sydamerika.
ANNONS
Parterna har mejslat på avtalet i över 25 år. Frankrike vill flytta fram en deadline i december med motiveringen att de vill få "det legitima skydd som vårt europeiska jordbruk behöver", enligt deras premiärminister Sébastien Lecornus kansli.
Flera medier rapporterar om händelsen. Nyheterna följer på tidigare uppgifter till Politico, vilka skrivit att Frankrike velat förlänga deadlinen.
EU-rådets nuvarande ordförandeland, Danmark, har sagt att de kommer hålla en omröstning om avtalet i december. Det innan EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen flyger till Brasilien.