Allianz GI förväntar sig att utdelningarna i Europa stiger med 4 procent 2026
Bildkälla: Stockfoto

Allianz GI förväntar sig att utdelningarna i Europa stiger med 4 procent 2026

Allianz Global Investor förväntar sig att de europeiska bolagen i Stoxx Europe 600-index kommer lämna utdelningar på totalt 454 miljarder euro under 2026. Det är en ökning med 4 procent jämfört med utfallet för 2025 på 437 miljarder euro. Det framgår av Allianz senaste årliga utdelningsrapport som publiceras på onsdagen.

Allianz GI förväntar sig att av utdelningarna från bolagen i Stoxx Europe 600-index under 2026 kommer svenska bolag lämna utdelningar på 25,8 miljarder euro, en ökning med 8 procent mot 2025. Danska bolag förväntas lämna utdelningar på 12,4 miljarder euro och norska bolag med 13,7 miljarder euro, vilket är minskningar på 9 respektive 11 procent. Vidare väntas finska bolags utdelningar hamna på 9,4 miljarder euro, en ökning med 1 procent mot 2025.

Direktavkastningen sammantaget för Stoxx Europe 600-index väntas hamna på 3,2 procent i år, vilket är ungefär i nivå med en 15-årig tysk statsobligation. I Norden väntas Sverige hamna på 3,2 procent, Danmark på 3,0 procent och Finland på 4,1 procent. I Norge förväntas direktavkastningen hamna på europeisk topplats på 5,8 procent.
Börsvärldens nyhetsbrev