Nolato förvärvar Unitron och M&M Qualtech, säljer verksamheten i Rumänien
Industriunderleverantören Nolato förvärvar de två bolagen Unitron och M&M Qualtech samtidigt som verksamheten i Rumänien säljs. Det framgår av ett pressmeddelande.
ANNONS
Förvärvet av Unitron stärker Nolatos erbjudande inom medicinteknik genom kompetens inom elektronikintensiva produkter, regulatoriskt stöd, utvecklingsnära tillverkning, komplex montering och spårbarhet.
Förvärvet av M&M Qualtech kompletterar detta erbjudande med bland annat kretskortstillverkning, kabelmontage, test, inköp och box build samt montage av komplett produkt. M&M Qualtech tillför även en närvaro i Galway, Irland, vilket är ett kluster för medicinteknik. Utöver den medicintekniska kundbasen ger M&M Qualtech även Nolato en plattform inom utvalda säkerhets- och försvarsrelaterade tillämpningar.
Avyttringen av Nolato Rumänien sker som en del i den löpande översynen av koncernens verksamhetsportfölj. Den innebär en begränsad förändring av Nolatos samlade verksamhet, men bidrar till en tydligare koncentration på de områden där koncernen har störst möjligheter att utveckla sitt erbjudande och sina kundrelationer över tid.
Nolato anger inga siffror för förvärven och avyttringen, varken omsättning eller antalet anställda.