Prisma Properties ökar förvaltningsresultatet
Bildkälla: Stockfoto

Prisma Properties ökar förvaltningsresultatet

Fastighetsbolaget Prisma redovisar ett högre förvaltningsresultat under tredje kvartalet. Resultatet stärktes också av positiva värdeförändringar på fastigheter och räntederivat, medan nettouthyrningen var oförändrad.

Hyresintäkterna steg till 181 miljoner kronor (123). Driftnettot ökade till 156 miljoner kronor (109).

Förvaltningsresultatet uppgick till 78 miljoner kronor (61), en ökning med 28,1 procent. Finansnettot blev -67 miljoner kronor (-37).

Värdeförändringarna på fastigheter uppgick till 465 miljoner kronor (56), motsvarande en värdeökning på 3,8 procent. Orealiserade värdeförändringar på räntederivat uppgick till 98 miljoner kronor (15).

Resultatet före skatt steg till 641 miljoner kronor (132). Nettoresultatet ökade till 524 miljoner kronor (108), motsvarande 3,20 kronor per aktie (0,66).

Nettouthyrningen uppgick till 0 miljoner kronor (19). Exklusive effekten av NRG Pizzas konkurs var nettouthyrningen 11 miljoner kronor. Bolaget bedömer att effekten är tillfällig och hanteras under fjärde kvartalet.

Vd Fredrik Mässing framhåller att bolaget har fördubblat sin intjäningsförmåga sedan börsnoteringen genom fastighetsförvärv och projektutveckling.

Prisma står fast vid målsättningen att investera omkring en miljard kronor årligen. Den aktuella intjäningsförmågan uppgår till 2,33 kronor per aktie och väntas enligt bolagets framåtriktade beräkning öka till 2,70 kronor under tredje kvartalet 2027.

Prisma, MkrQ3 2026Q3 2025Förändring
Nettouthyrning019-100,0%
Hyresintäkter181123+47,2%
Driftnetto156109+43,1%
Förvaltningsresultat7861+27,9%
Värdeförändringar fastigheter46556+730,4%
Värdeförändringar derivat9815+553,3%
Resultat före skatt641132+385,6%
Nettoresultat524108+385,2%
Resultat per aktie, kr3,200,66+384,8%
Börsvärldens nyhetsbrev