Munters orderingång klart högre än väntad - resultatet bättre än väntat
Bildkälla: Stockfoto

Munters orderingång klart högre än väntad - resultatet bättre än väntat

Klimatkontrollbolaget Munters redovisar starkare siffror än väntat för det tredje kvartalet.

Omsättningen steg 17,8 procent till 4 473 miljoner kronor (3 798). Utfallet kan jämföras med Modular Finances analytikerkonsensus som låg på 4 276. Den organiska försäljningstillväxten var 17 procent (15).

Det justerade ebita-resultatet uppgick till 546 miljoner kronor (511), väntat 495, med en justerad ebita-marginal på 12,2 procent (13,5).

Rörelseresultatet blev 391 miljoner kronor (381). Rörelsemarginalen var 8,7 procent (10,0).

Resultatet efter skatt blev 211 miljoner kronor (194).

Resultat per aktie uppgick till 1,16 kronor (1,05).

Orderingången landade på 7 070 miljoner kronor (4 159), vilket är 42,1 procent högre än analytikerkonsensus.

Kassaflödet från löpande verksamhet uppgick till -216 miljoner kronor (389).

Munters, MkrQ3-2026KonsensusFörändring mot konsensusQ3-2025Förändring
Orderingång7 0704 97442,1%4 15970,0%
Nettoomsättning4 4734 2764,6%3 79817,8%
Organisk försäljningstillväxt, procent171513,3%
Justerat ebita54649510,3%5116,8%
Justerad ebita-marginal12,2%11,6%13,5%
Rörelseresultat3913812,6%
Rörelsemarginal8,7%10,0%
Nettoresultat2111948,8%
Resultat per aktie, kronor1,161,0510,5%
Kassaflöde från löpande verksamhet-216389
Konsensusdata från Modular Finance
Börsvärldens nyhetsbrev