Kone ökar omsättning och rörelseresultat - preciserar prognosen
Bildkälla: Stockfoto

Kone ökar omsättning och rörelseresultat - preciserar prognosen

Finska hissbolaget Kone redovisar en omsättning i linje med förväntat under tredje kvartalet. Rörelsevinsten ökade.

Omsättningen steg 5,2 procent till 2 906 miljoner euro (2 762). Utfallet kan jämföras med Vara Researchs analytikerkonsensus som låg på 2 951. I jämförbara valutakurser ökade omsättningen med 3,8 procent.

Rörelseresultatet blev 339 miljoner euro (334,4). Rörelsemarginalen var 11,7 procent (12,1).

Justerat rörelseresultat uppgick till 369 miljoner euro (340,7), väntat var 376,1, med en justerad rörelsemarginal på 12,7 procent (12,3).

Resultatet efter skatt blev 272 miljoner euro (226,9).

Resultat per aktie uppgick till 0,52 euro (0,43).

Orderingången landade på 2 293 miljoner euro (2 140), vilket är 0,2 procent högre än analytikerkonsensus. I jämförbara valutakurser ökade orderingången med 5,5 procent.

Orderstocken uppgick till 9 804,6 miljoner euro (8 717,7), en ökning med 12,5 procent.

Kone preciserar sin helårsprognos och räknar nu med en omsättningstillväxt på 4–6 procent i jämförbara valutakurser, mot tidigare 3–6 procent. Den justerade rörelsemarginalen väntas bli 12,5–12,9 procent, jämfört med tidigare 12,3–13,0 procent.

Kone, MEURQ3-2026KonsensusFörändring mot konsensusQ3-2025Förändring
Orderingång2 2932 2890,2%2 1407,1%
Nettoomsättning2 9062 951-1,5%2 7625,2%
Rörelseresultat339334,41,4%
Rörelsemarginal11,7%12,1%
Justerat rörelseresultat369376,1-1,9%340,78,3%
Justerad rörelsemarginal12,7%12,7%12,3%
Nettoresultat272226,919,9%
Resultat per aktie, EUR0,520,4320,9%
Konsensusdata från Vara Research
Börsvärldens nyhetsbrev