Barometerindikatorn i Sverige steg i oktober - hushållens framtidstro föll kraftigt
Bildkälla: Stockfoto

Barometerindikatorn i Sverige steg i oktober - hushållens framtidstro föll kraftigt

Barometerindikatorn i Sverige ökade till 108,1 i oktober från 107,2 (reviderat från 107,1) föregående månad.

Tillverkningsindustrins indikator ökade till 111,5 från 106,5 (reviderat från 106,3) .

Konsumentförtroendet sjönk till 94,3 från 102,3 (reviderat från 102,2) föregående månad. Nedgången drevs främst av försämrade förväntningar på den egna och Sveriges ekonomi under de kommande tolv månaderna.

Sverigeoktober, 2026september, 2026Reviderad
Barometerindikator108,1107,1107,2
Tillverkningsindustrins indikator111,5106,3106,5
Byggsektorindikator103,1102,9103,1
Detaljhandelsindikator111,3112,1111,4
Tjänsteindikator107,9107,1107,0
Konsumentförtroende94,3102,2102,3
Börsvärldens nyhetsbrev