Tio aktier har hittills i dag noterat nytt 52-veckorshögsta på Stockholmsbörsen
Bildkälla: Stockfoto

Tio aktier har hittills i dag noterat nytt 52-veckorshögsta på Stockholmsbörsen

Hittills i dag har det bjudits på tio nya 52-veckorshögsta på Stockholmsbörsens listor.

Avstämningen är gjord runt klockan 10.21.

AktieNytt 52-veckorshögstaFöregående 52-veckorshögstaFöregående datum
Bulten83,9083,002026-10-28
Egetis Therapeutics10,8210,422026-10-28
Investor A422,90421,202026-10-28
Investor B429,80427,902026-10-28
Medicover B282,00279,502026-10-28
Sectra B340,20339,602026-10-26
Scandic Hotels Group103,00102,602026-10-21
Skistar B183,70183,402026-10-28
Tången Industrikapital98,9097,952026-08-13
Troax Group A165,00164,002025-10-29
Källa: Factset
Börsvärldens nyhetsbrev