Siemens Healthineers justerade rörelsevinst lägre än väntat
Bildkälla: Stockfoto

Siemens Healthineers justerade rörelsevinst lägre än väntat

Medicinteknikbjässen Siemens Healthineers redovisar en omsättning i linje med analytikernas förväntningar för det fjärde kvartalet i det brutna räkenskapsåret. Det justerade rörelseresultatet var däremot sämre än väntat.

Omsättningen steg 7,3 procent till 6 784 miljoner euro (6 322). Utfallet kan jämföras med analytikerkonsensus från Vara Research på 6 744 miljoner euro. Den jämförbara tillväxten var 5,9 procent, mot väntade 5,5 procent.

Tillväxten drevs främst av Imaging, där den jämförbara omsättningen ökade med 10,0 procent. Precision Therapy växte med 4,8 procent medan Diagnostics minskade med 4,2 procent.

Det justerade rörelseresultatet blev 1 077 miljoner euro (1 098), väntat var 1 108. Den justerade rörelsemarginalen var 15,9 procent (17,4), mot väntade 16,4 procent.

Rörelseresultatet uppgick till 848 miljoner euro (882).

Resultatet före skatt blev 765 miljoner euro (770).

Nettoresultatet uppgick till 599 miljoner euro (597).

Resultatet per aktie blev 0,53 euro (0,53), mot väntade 0,58 euro. Justerat resultat per aktie blev 0,69 euro (0,68), mot väntade 0,67 euro.

I ordinarie utdelning föreslås 1,00 euro per aktie (1,00), mot väntade 1,05 euro.

För räkenskapsåret 2027 räknar bolaget med en jämförbar omsättningstillväxt på 4,0–5,0 procent och ett justerat resultat per aktie på 2,20–2,40 euro.

Miljoner euroQ4 2026KonsensusAvvikelseQ4 2025Förändring
Omsättning6 7846 744+0,6%6 322+7,3%
Justerat rörelseresultat1 0771 108−2,8%1 098−2,0%
Justerad rörelsemarginal15,9%16,4%−0,5 pp17,4%−1,5 pp
Rörelseresultat848––882−3,9%
Resultat före skatt765––770−0,6%
Nettoresultat599––597+0,3%
Justerat resultat per aktie, euro0,690,67+3,0%0,68+1,7%
Resultat per aktie, euro0,530,58−8,6%0,53+0,2%
Börsvärldens nyhetsbrev