Affärsvärlden köpstämplar Rugvista igen
Bildkälla: Stockfoto

Affärsvärlden köpstämplar Rugvista igen

E-handelsbolaget Rugvista bjöd på ett stabilt andra kvartal med fin tillväxt och marginalförstärkning. Bolaget har nyligen flyttat till ett nytt lager och balansräkningen är stark. Det skriver Affärsvärlden i en analys som mynnar ut i ett köpråd.

För helåret 2025 räknar Afv med drygt 12 procent tillväxt. För kommande år räknar tidningen med cirka 8 procents tillväxt drivet av ökad e-handelspenetration. Marginalen väntas öka från estimerade 11,5 procent i år till 13,5 procent vid slutet av prognosperioden.

"Använder vi en multipel på 13x rörelsevinsten, i linje med hur några andra e-handelsbolag värderas (exklusive Apotea). Då finns cirka 30 procent uppsida på sikt. Kan Rugvista närma sig bolagets tillväxt- (20 procent) och marginalmål (15 procent) är uppsidan stor. Risken är ökad konkurrens och prispress", skriver Afv.
Börsvärldens nyhetsbrev