Annie Lööf föreslås till Academedias styrelse
Bildkälla: Stockfoto

Annie Lööf föreslås till Academedias styrelse

Utbildningsbolaget Academedis valberedning föreslår att Centerpartiets tidigare partiledare Annie Lööf väljs in i bolagets styrelse vid årsstämman den 2 december. Även Fredrik Rågmark föreslås som ny ledamot. Det framgår av ett pressmeddelande.

Annie Lööf var partiledare för Centerpartiet mellan 2011 och 2023 och har tidigare varit näringsminister. Hon har i dag flera styrelseuppdrag, bland annat i GreenIron H2 och Nordbex.

"Annie Lööf har en bred erfarenhet och stor kompetens från såväl samhällsliv som näringsliv. Hennes erfarenhet av ledarskap, strategiska frågor och regulatoriska miljöer blir ett viktigt tillskott till styrelsen och Academedias fortsätta utveckling", uppger Rune Andersson, ordförande i Academedias valberedning.

Valberedningen föreslår samtidigt omval av Håkan Sörman som styrelseordförande.

Ann-Marie Begler och Hilde Britt Mellbye har avböjt omval.
Börsvärldens nyhetsbrev