“Historiskt sett brukar bostadspriserna öka under årets inledande månader och februari i år var inget undantag. Däremot var det ingen stark uppgång. Räknar man bort den positiva säsongseffekten och andra tillfälliga effekter sjönk priserna. Vi räknar med att priserna fortsätter att stiga nu under våren för att sedan falla tillbaka något under hösten, i linje med normala säsongsmönster. Vår prognos är att bostadspriserna stiger med knappt 6 procent totalt under hela 2025. Hittills har de stigit med knappt 3 procent”, säger Robert Boije, chefsekonom på SBAB.
Lägenhetspriserna steg med 1,0 procent i februari. Priserna ökade i tre av sex regioner, mest i ovannämnda norra Sverige. Samtidigt föll priserna som mest i Stormalmö och Mellersta Sverige med 1,0 respektive 1,1 procent.
Vad gäller villor, ökade priserna här med 0,2 procent. Storstockholm och Storgöteborg uppvisade de största prisökningarna på 2,4 respektive 2,3 procent, medan priserna föll som mest i norra Sverige med -1,7 procent.
“Villapriserna har inte återhämtat sig lika mycket som lägenhetspriserna i förhållande till toppnoteringarna från våren 2022. Normalt sett brukar villapriserna dock ha en mer positiv utveckling än lägenhetspriserna under perioden mars-maj. Upprepar sig det mönstret i år kan nog villapriserna hämta i fatt åtminstone en del av det glappet”, säger Boije.