Candles Scandinavia säkrar finansiering till sin nya fabrik
Ljustillverkaren Candles Scandinavia har säkrat finansieringen till den nya fabriken som bolaget planerar att bygga i Örebro. Det framgår av ett pressmeddelande.
ANNONS
Preliminär byggkostnad uppgår till 200 miljoner kronor och bolaget har nu säkrat finansiering genom en kombination av banklån samt konvertibellån. Banklånet är på 135 miljoner kronor och löper med en ränta om Stibor 90 + 3,20 procent årlig ränta. Konvertibellånet om 57 miljoner kronor löper med 1 procent månatlig ränta.
Den 21 000 kvadratmeter stora fabriken byggs i egen regi men kommer direkt efter uppförandet att säljas för att sedan hyras tillbaka. Bolaget har sedan tidigare tecknat avtal om försäljningen av fastigheten samt ett 12-årigt hyresavtal med option för kommande tillbyggnationer.
Fabriken, som beräknas stå färdig under andra halvan av nästa år, väntas öka den nuvarande produktionskapaciteten med cirka 500 procent.