Danske Bank: Handelspolitiken väntas fortsätta skapa volatilitet framöver
Bildkälla: Stockfoto

Danske Bank: Handelspolitiken väntas fortsätta skapa volatilitet framöver

Danske Bank skriver i senaste veckobrevet att handelspolitiken kommer att fortsätta att skapa volatilitet på marknaden ett tag framöver.

Banken pekar på detta efter att en amerikansk domstol försökt stoppa Trumps tullar, vilket inte gick då det hela överklagades och man är nu tillbaka på ruta ett.

“Marknadsreaktionen var ljum, vilket tyder på att man inte ser någon större chans att tullarna inte blir av. Trump lär helt enkelt försöka hitta andra att få igenom dem om domstolen säger nej, sen återstår att se hur höga tullarna till slut blir”, skriver Danske Bank.

I USA är också rapportsäsongen snart avklarad, och utfallet visar att Magnificient seven höjde vinsterna med 28 procent i årstakt, medan övriga S&P 500-bolagen hade en genomsnittlig tillväxt på knappt 10 procent. Efteråt har analytikerna dragit ner vinstprognoserna något för helåret till drygt 9 procent. Danske Bank bedömer att detta har gjorts mest trolig av oro för effekterna av USA:s handelspolitik.

Banken behåller sin övervikt i aktier och ser störst potential i Europa.
Börsvärldens nyhetsbrev