Diageo är på god väg att nå guidningen för kommande åren enligt vd
Dryckesbolaget Diageo är på god väg att nå sin guidning om en organisk försäljningstillväxt på 5-7 procent och en organisk rörelsevinsttillväxt på 6-9 procent för perioden 2023-25. Det säger vd Debra Crew i en marknadsuppdatering.
ANNONS
Det trots att företaget varnat för ett ihållande kostnadstryck och makroekonomiska utmaningar. Vd:n säger även att förväntningarna inför nästa år förblir desamma som tidigare.
Diageo noterar en gradvis förbättring för den organiska försäljningstillväxten och rörelsevinsten under det andra halvåret i år med anledning av lättare jämförelsetal.
"Jag är övertygad om att vår verksamhet kan hantera pågående motvindar samtidigt som vi genomför våra strategiska prioriteringar", säger Crew.