Double Bond Pharma tecknar avtal för Temodex-studie
Bildkälla: Stockfoto

Double Bond Pharma tecknar avtal för Temodex-studie

Läkemedelsbolaget Double Bond Pharma har tecknat ett forskningsavtal med N.N. Alexandrov National Cancer Centre i Belarus för en klinisk studie av Temodex vid glioblastom.

Studien omfattar data från 2021–2025 och analyseras enligt senaste WHO-standard med molekylärgenetiska kriterier. Över 450 patienter väntas ingå och projektet ska slutföras i juni 2026. Inga finansiella detaljer anges.

"Detta är ett transformativt ögonblick för Double Bond Pharmaceutical", säger bolagets vd Igor Lokot i en kommentar.

Han fortsätter:

"Vi samlar inte bara in data; vi analyserar en stor patientpopulation med hjälp av världens strängaste moderna diagnostiska standarder. Denna studie kommer att bevisa att vår teknologi förändrar banan för behandling av hjärncancer och ger den slutgiltiga validering som krävs för att föra SI-053 till framkanten av global onkologi genom partnerskap på hög nivå. Jag är övertygad om att dessa resultat kommer att bevisa att SI-053 är en verklig 'game-changer' i behandlingen av GBM".

Double Bond Pharma uppger vidare att studien utgör en central pelare i företagets kommersiella strategi.

"Resultaten från detta omfattande femåriga patientunderlag förväntas markant stärka bolagets position i pågående förhandlingar med potentiella strategiska partners", skriver Double Bond Pharma.
Börsvärldens nyhetsbrev