E-handeln ökade 28 procent i september, högsta nivån sedan mätningarna inleddes
Bildkälla: Stockfoto

E-handeln ökade 28 procent i september, högsta nivån sedan mätningarna inleddes

E-handeln i Sverige ökade med 28 procent till 13 miljarder kronor under september, mätt i årstakt. Utfallet motsvarar den högsta nivån för månaden sedan Svensk Handel lanserade sin e-handelsindikator 2020.

Trenden att allt fler shoppar på nätet höll i sig även under september, och i genomsnitt handlar varje e-handelskonsument för ett betydligt högre totalbelopp än samma period förra året.

"Allt fler konsumenter vänder sig åter till e-handeln. Utvecklingen hittills i år indikerar att nivåer på över 70 procent e-handelskonsumenter per månader kan vara det nya normala. Det är med en positiv känsla vi nu går in i e-handelns viktigaste kvartal med Black Week och julhandeln. Det behövs, givet de tuffa tiderna branschen går, och har gått igenom", säger Per Ljungberg, innovationschef på Svensk Handel.

Sett till tredje kvartalet har omsättningen ökat med 8 procent i löpande priser, och hittills i år har e-handeln vuxit med totalt 11 procent.

Vad gäller e-handeln från utlandet har 20 procent av konsumenterna handlat därifrån under september. Det är en ökning på 16 procent mot samma månad förra året.

"Det är oroande att så mycket av ökningen sker från till exempel Temu och Shein, som ständigt bryter mot EU:s lagstiftning avseende bland annat konsumentskydd, hållbarhet och immaterialrätt. Våra mätningar visar att en halv miljon svenskar handlade där i september”, säger Ljungberg.
Börsvärldens nyhetsbrev