ECB-topp: USA:s kryptostöd kan ge nästa finanskris
Bildkälla: Stockfoto

ECB-topp: USA:s kryptostöd kan ge nästa finanskris

ECB-rådsledamoten Francois Villeroy de Galhau säger att USA riskerar att orsaka nästa finansiella nödsituation genom stödet till kryptovalutor och icke-bankfinansiering. Det säger han i en intervju med La Tribune Dimanche.

”USA riskerar att synda genom försumlighet. Finanskriser har ofta sitt ursprung i USA och sprider sig till resten av världen. Genom att uppmuntra kryptotillgångar och icke-bankfinansiering sår den amerikanska administrationen fröna till framtida omvälvningar", säger han.

Samtidigt säger han att Europas tillsyn på området är bättre säkrad och att det inte finns någon risk för bankkris i EU.

ECB-toppen lägger till att euron bör få en allt viktigare roll internationellt och att Europa behöver bygga en kraftfull spar- och investeringsunion som kan attrahera internationella investerare.
Börsvärldens nyhetsbrev
ANNONSER