Prenumerera på Börsvärldens nyhetsbrev!
Nyheter, eventinbjudningar och erbjudanden från samarbetspartners – direkt till din inkorg.
Jag samtycker till att skriva upp min e-postadress för att få regelbundna nyhetsbrev som också innehåller annonser.
Vi delar inte med oss av din e-post till andra. Du kommer att få nyhetsbrev tills du inte längre önskar det. Du har rätt att återkalla ditt samtycke när som helst genom att avregistrera din e-post eller kontakta oss på info@borsvarlden.com. Mer information om hur dina personuppgifter behandlas och vilka rättigheter du har finns i Dataskyddspolicyn, särskilt under “Vad du samtycker till”.
Prenumerationen är helt kostnadsfri och kan när som helst avslutas.
Amerikanska fondjätten Fidelity har ökat innehavet i verkstadsbolaget Beijer Alma till drygt 5,1 miljoner aktier, från knappt 3,1 miljoner. Innehavet motsvarar därefter 8,5 procent av kapital och 4,3 procent av röster.
Finwire / Börsvärlden
10:05
Valmet tecknar strategiskt avtal med Petrobras i Brasilien
09:41
Försvarsaktier backar inför toppmötet mellan Putin och Trump
09:36
Regionchef i Prevas minskar sitt aktieinnehav
09:33
Storskogen väntas redovisa 864 miljoner kronor i justerat ebita-resultat - Modular
09:32
Exsitecs finanschef Carl Arnesson ökar sitt aktieinnehav
09:27
Securitas-chefen Hillevi Agranius säljer aktier för 0,4 miljoner kronor
09:26
S&P Global sänker Stellantis utsikter till negativa
09:23
Electrolux affärsområdeschef Anna-Olsson Leijon säljer aktier för 0,9 miljoner kronor
BofA: Techjättarna 'Magnificent 7' är åter den mest populära investeringen
Pareto sänker riktkursen för Surgical Science efter vinstvarningen - men behåller köpstämpeln
Handelsbanken: 'bra utgångsläge' i Novo Nordisk
Marks & Spencer återupptar click and collect-tjänst efter cyberattack
Stocks in Play - Sandvik mot strömmen efter sänkt rekommendation
SK Hynix ser 30 procents årlig tillväxt för marknaden för AI-minnen - Reuters
Vi delar inte med oss av din e-post till andra. Du kommer att få nyhetsbrev tills du inte längre önskar det. Du har rätt att återkalla ditt samtycke när som helst genom att avregistrera din e-post eller kontakta oss på info@borsvarlden.com. Mer information om hur dina personuppgifter behandlas och vilka rättigheter du har finns i Dataskyddspolicyn, särskilt under “Vad du samtycker till“.
LÄS MER
Christer Gardell: Positiv börssyn men varnar för bubblor - Di
Uppgifter: Nvidia och AMD går med på att ge USA 15 procent av intäkter från AI-chipförsäljning till Kina
Ørsted planerar företrädesemission på 60 miljarder danska kronor med statligt stöd
Kinesisk statlig media: Nvidias H20-chip osäkra för Kina