Guld når nya rekordnivåer, kan bli bästa kvartalet sedan 1986
Bildkälla: Stockfoto

Guld når nya rekordnivåer, kan bli bästa kvartalet sedan 1986

Guldpriset fortsätter att stiga till nya rekordnivåer och har under det första kvartalet i år rusat drygt 18 procent, räknat i dollar. Detta på oro för att Trumps planerade tullar ska förvärra handelskonflikten globalt och bromsa in den ekonomiska tillväxten.

Ytterligare faktorer driver på priset, som fortsatta köp av centralbanker, inflöde i guld-ETF:er och en svag dollar.

I dag är spotpriset upp 1,1 procent till 3 117 dollar efter att tidigare idag handlats som mest till 3124,6 dollar, enligt Kitco. Samtidigt noteras guldterminen (för leverans i juni) till 3 152 dollar.

Det finns dock en risk för vinsthemtagningar från denna nivån om Trumps tullbesked den 2 april visar sig mildare än befarat, säger Tim Waterer, chefsanalytiker på KCM Trade, till Reuters.

Men just nu kan guld komma att få sitt bästa kvartal sedan 1986, enligt nyhetsbyrån.

Även andra ädelmetaller har gått starkt. Silver är hittills i år upp 19,8 procent, mätt i dollar. Platina och palladium har under samma tid avancerat 11,4 respektive 9,1 procent.
Börsvärldens nyhetsbrev
ANNONSER