Kassaflödet från löpande verksamhet uppgick till -5,0 miljoner kronor (-1,2).
Likvida medel uppgick till 8,4 miljoner kronor (3,0).
Efter kvartalets utgång har bolaget fått sitt miljötillstånd avvisat för uppförande av demoanläggning för utvinning av vätgas och karbon från metan i en koldioxidfri process. Man har valt att överklaga.
"I överklagandet förklarar Igrene att ingen av de grunder som MPD (Miljöprövningsdelegationen, anm. Finwire) anför är skäl för avvisning. MPD:s beslut ska därför upphävas och ärendet återförvisas till MPD för fortsatt handläggning", skriver bolaget och tillägger att det har hemställt en skyndsam handläggning för att kunna så snart som möjligt återuppta tillståndsprövningen.
Bolaget påpekar också att man inte haft möjlighet att yttra sig i ärendet innan MPD kom med sitt beslut om avvisning.
"Igrene anser fortsatt att tillstånd bör kunna ges baserat på de undantag som finns i lagen, och är berett att leda i bevis att påverkan på grundvattnet är av ringa omfattning", heter det.
Igrene, Mkr | H1-2024/2025 | H1-2023/2024 |
Nettoomsättning | 0,0 | 0,2 |
Rörelseresultat | -5,0 | -1,3 |
Resultat före skatt | -5,0 | -1,3 |
Nettoresultat | -5,0 | -1,3 |
Kassaflöde från löpande verksamhet | -5,0 | -1,2 |
Likvida medel | 8,4 | 3,0 |