Teknikbolaget Intellego aktie faller på fredagseftermiddagen sedan bolagets verksamhet i Kina ifrågasatts i en rapport på plattformen Substack, som också fått spridning på mikrobloggen X.
ANNONS
Bakom rapporten står den i Sverige okända blankarfirman Maius Partners, som flaggar för att man kan ha blankat aktien, rapporterar Dagens industri.
Maius Partners pekar bland annat på vad man ser som frågetecken kring Intellegos samarbete med ett kinesiskt medicinteknikföretag och ifrågasätter ett uttalande av Intellegos vd till investerare om att Intellego har personal i Kina. Detta då dotterbolaget där inte ska ha betalat sociala avgifter för anställda. Maius Partners uppger också att man har testat Intellegos UV-indikatorer med otillfredsställande resultat.
Intellego aktie hade klockan 17.15 fallit med 8,9 procent. Aktien har fallit med 62 procent den senaste månaden, men är fortfarande upp med 92 procent från årsskiftet.